عادت نکنیم ، تغییر کنیم

از ابتدای هفته، هوا رو به خنکی است و گهگاه نسیمی پاییزی صورت آدم را نوازش می دهد. امسال با اینکه هوا گرمتر از تابستان‌های گذشته بود، اما خنکی این چند روز تمام آن گرماهای سوزان و شرجی بودن‌های ماه‌های قبل را از یادمان برد. همکارهایم دیگر غر نمی‌زنند و حتی پیش بینی می‌کنند که زمستان سختی در پیش است چرا؟ چون هوا از ابتدای شهریور خنک شده. تو گویی این خنکی هوا مزیتِ دیگری ندارد و تنها هشداری است برای فصلِ سردِ پیش رو. اما چیزی که همواره باعثِ حیرتِ من می‌شود این است که انسان با همه‌ی غر زدن‌ها و نفرین کردن‌هایش به هر محیط و موقعیت‌ِ سخت و آسانی عادت می‌کند. عادت کردن به تغییرات آب و هوایی ساده‌ترین عادتی است که انسان‌ها به آن تن می‌دهند، چرا که روی هم رفته کاری هم از دستشان بر نمی‌آید، اما در خیلی از موقعیت‌هایی که می‌توانند تغییری نیز ایجاد کنند کاری پیش نمی‌برند. به همان  رویه ثابتِ روزها و سال‌های دورِ خود ادامه می‌دهند. هستند انسان‌های دوست‌دارِ تغییر و خطر کردن اما اغلبِ افراد، زندگی با ثبات و روتین را ترجیح می‌دهند.

صحبت از تغییر بود اما رسید به اینجا. کاش انسان‌ها به جای الگو برداری از قهرمان‌های اغلب تکراری و سطحی، کمی از طبیعت الگو می‌گرفتند طبیعتی که در عین ثبات هر آن دچار تغییر می‌شود، به عقب بر نمی‌گردد و تغییراتش اغلب اوقات غیر قابل پیش‌بینی‌ست. قانون طبیعت یکسان است، اما با این همه نمی‌توان حدس زد چه در فکر دارد. حال اینکه معیار اغلب انسان‌ها زندگی با ثبات و روتین ِ قابل پیش‌بینی است. چرا؟ نمی‌دانم. تنها چیزی که می‌دانم این است که الگوی من طبیعت است.

در این ۲۵ سال که از زندگی‌ام می‌گذرد بارها تغییر کرده‌ام، خوب، بد، رو به جلو یا تکراری، اما تغییر کرده‌ام. از اکنون ِخود شادم و چه رضایتی از این بالاتر..؟

تغییر خوب است، از تغییر نترسیم.

مرگِ انسان

1 دیدگاه On عادت نکنیم ، تغییر کنیم

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Site Footer